Co očekávat od návštěvy

                   Je zapotřebí si uvědomit, že každý terapeut pracuje jinak, a tak se konkrétní vyšetření i ošetření Vašeho mazlíčka může mírně lišit.

I tak ale lze stanovit alespoň přibližný postup a popis toho, jak vyšetření probíhá. A to hlavně proto, abyste věděli, že se návštěvy nemusíte bát. I přesto, že Vás mazlíček nemá rád veterinárního lékaře a návštěvy u něj jsou mu spíše nepříjemné, u veterinárního fyzioterapeuta tomu tak ve většině případů není. Na první návštěvě se Vám může zdát nejistý, ale jakmile zjistí, že manipulace s ním během této návštěvy je příjemná, velmi často doprovázená velkým množstvím odměn a jen vzdáleně podobná ošetření ve veterinární ordinaci, nebude se další návštěvy bát a co víc, dokonce se na ni bude těšit. Takže nemějte strach, pokud je Váš pes bojácný nebo nevyzpytatelný ve veterinární ordinaci, u fyzioterapeuta je tomu jinak.

Během první návštěvy se fyzioterapeut seznámí nejen s vaším zvířetem, ale zároveň také s Vámi a Vaším společným denním režimem. Připravte se tedy na otázky, které se budou týkat nejen kontaktních informací (Vaše jméno, jméno zvířete, plemeno, pracovní využití, úroveň denní činnosti), ale také domácího prostředí (životní styl, chov venkovní nebo domácí, schody, podlahy, další zvířata v domácnosti) a výsledků vyšetření u veterinárního lékaře (aktuální diagnóza, předešlé operace, potravní alergie, medikace). Důležitou součástí tohoto hodnocení je také Váš vlastní pohled a hodnocení kondice zvířete, ale i to, co od fyzioterapie očekáváte (zlepšení pohybu, sportovní výkony, omezení bolesti). Tyto informace by si terapeut měl průběžně vyplňovat do karty, kterou na konci první návštěvy podepíšete a tím odsouhlasíte pravdivost uvedených informací. Po zjištění kontaktních údajů a prvotní anamnézy zvířete, fyzioterapeut přistoupí k vyšetření.

Veterinární fyzioterapeut není veterinární lékař a toto vyšetření slouží čistě pro jeho vlastní diagnostiku. Nenahrazuje vyšetření u specialisty – tedy veterinárního ortopeda nebo neurologa.

Nejprve si fyzioterapeut zvíře prohlédne během pohybu – můžete být požádáni o předvedení jeho pohybu v chůzi, klusu, během zatáčení nebo při změně základních poloh (sedni, lehni). Po prvotním zhodnocení pohybu se přechází k palpačnímu vyšetření, tedy prohmatání celého těla psa. To se nejčastěji provádí ve stoje. Speciální vyšetření je následně přizpůsobeno diagnóze psa, ale i jeho dosavadní reakci na manipulaci. Můžete se tak setkat s tím, že terapeut bude nejen prohmatávat Vašeho mazlíčka, ale také přistoupí k vyšetření, které se provádí u ležícího pacienta, na boku. Zde může manipulovat s jeho klouby, kontrolovat rozsah pohybu, bolest nebo omezení. Může také přistoupit k měření rozsahu pohybu pomocí specializovaného nástroje – goniometru. Také se můžete setkat s měřením obvodu končetin. Oba tyto údaje jsou pro terapeuta užitečné nejen jako výchozí bod před zahájením terapie, ale také jako prokazatelný pokrok v prováděné terapii.

Po vyšetření Vám terapeut sdělí své nálezy a navrhne rehabilitační plán. Ten by měl zahrnovat nejen vhodné rehabilitační metody, ale také informaci o tom, jak často bude potřeba docházet a jaká je aktuální prognóza zdravotního stavu zvířete. Také by mělo dojít k upozornění na potřebu klidového režimu po ošetření a měla by Vám být stanovená přibližná cena celkové terapie. Rehabilitační plán ale nemusí být konečný, v závislosti na zranění nebo zdravotním stavu pacienta se průběžně upravuje i podle toho, jestli dochází k viditelným pokrokům nebo nikoliv.

Následná manipulace se zvířetem během terapie probíhá v leže, na boku. Je proto dobré, pokud je zvíře na takovou manipulaci zvyklé – pokud nikoliv, mějte na paměti, že bude zapotřebí nějaký čas věnovat tomu, aby pro něho tato poloha byla příjemná.

Součástí komplexního fyzioterapeutického vyšetření je spolupráce s veterinárním lékařem. Pokud tedy má Váš pes diagnostikován ortopedický, neurologický či jiný zdravotní problém, nezapomeňte si na první schůzku s veterinárním fyzioterapeutem vzít lékařskou zprávu, kterou Vám Váš veterinární lékař poskytne. Ideální je také mít připravený kontakt na Vašeho veterinárního lékaře v případě, že by s ním fyzioterapeut potřebovat konzultovat aktuální zdravotní stav Vašeho mazlíčka.

Před návštěvou fyzioterapeuta svého mazlíčka alespoň 2 hodiny nekrmte. Zamezíte tak nejen tomu, že se jeho tělo bude soustředit na trávení potravy, ale také bude pes více motivovaný odměnou a první seznámení nejen s novým člověkem, ale i prostředím, proběhne snadněji. Přímo před vstupem do ordinace je vhodné svého zvířecího kamaráda pořádně vyvenčit. Mějte také na paměti veškeré alergie, kterými Váš pes trpí. Ne každá ordinace je vybavena hypoalergenními pamlsky, je proto vhodné, pokud máte jakékoliv dietní omezení, přinést si na terapii pamlsky vlastní a včas o této skutečnosti informovat veterinárního fyzioterapeuta. Jedna terapie obvykle trvá terapie kolem 60 minut.