Flyball je sportovním odvětvím, které se v posledních letech těší velké oblibě. Jedná se o sport, který na první pohled není tolik náročný pro psovoda, je ale extrémně náročný pro psa. Na dvou flyballových dráhách se proti sobě utkávají dva týmy, které jsou složeny ze 4 psů. Principem je překonání 4 překážek, které se na dráze nachází a získání míčku, který vystřeluje flyballový box. S míčkem se pes následně vrací přes stejné překážky na start, kde na něj čeká psovod. V tuto chvíli také na dráhu vybíhá další pes se stejným úkolem.


                    V tomto sportu je nesmírně důležitá nejen sehranost celého týmu, ale také vzájemná snášenlivost psů mezi sebou. Právě místo na startu, kde dochází ke střídání psů s sebou nese mnoho potenciálních možností střetu a následného zranění psa. Flyball je extrémně napínavý sport, který je vykonáván ve velké rychlosti. Ta také výrazným způsobem přispívá k možnosti vzniku zranění.


                    Jedná se o sport, který je provozován v extrémní rychlost. Právě ta má dopad na celý pohybový aparát psa. Kromě rychlosti během výkonu dochází také k extrémním otřesům a to hlavně ve chvíli, kdy pes narazí do flyballového boxu. Zde může velmi snadno dojít k poranění karpálního kloubu nebo bederní páteře, na kterou je kladen extrémní tlak. Kromě toho je také velký nápor kladen na ramena psa, právě ta totiž musí během nárazu odpružit tělo psa, ale zároveň mu také poskytnou podporu, aby mohlo dojít k rychlé otočce. Pokud právě v oblasti ramen nedojde ke správnému odpružení, velký nápor je kladen právě na karpální klouby psa, které jsou následně zraněny. Kromě toho také dochází k tomu, že pes se u boxu točí pouze jedním směrem, následkem toho je jeho tělo neustále vystavováno jednostranné zátěži.


                    Majitel psa, který se aktivně věnuje flyballu, by měl zpozornět v případě, že u svého psa pozoruje:

  • pomalejší starty, celkově nižší výkon (vyšší čas)
  • suchý nos
  • citlivost na dotek – oblast karpálních kloubů, ramen
  • nerovnoměrnou chůzi